Marmaris Web Desing

MEMDUH USTA
KEBAPÇI MUSTAFA BEY

İŞLETME SAHİBİ OLAN MUSTAFA GENÇ BURSA DOĞUMLU OLUP BURSA ERKEK LİSESİ’Nİ BİTİRİP BİLKENT ÜNİVERSİTESİ TURİZM İŞLETME BÖLÜMÜNDEN 2000 YILINDA ŞEREF LİSTESİNE GİREREK ÜÇÜNCÜLÜKLE MEZUN OLMUŞTUR.

YURTİÇİ VE YURTDIŞINDA GÖREV YAPTIĞI YERLERDE ; KÜÇÜKLÜĞÜNDE BURSA TEYYARE SİNEMASININ YANINDA BULUNAN HACIBEY KEBAPÇISINDA YEDİĞİ İSKENDERİN LEZZETİNİ ARAR.

KÜÇÜKLÜĞÜNDE KENDİSİNE O LEZZETLİ İSKENDERİ YAPAN KİŞİYİ HİÇ BİR ZAMAN UNUTMAZ VE MESLEĞİNDE SON GÖREVİNİ DATÇA’DA 6 YIL YAPTIKTAN SONRA O LEZZETLİ KEBAPI YAPAN KİŞİYİ DATÇA’YA GETİRMEYE KARAR VERİR.

O KİŞİ; BURSA’DA HACIBEY ‘DE YAKLAŞIK 21 YIL; İSKENDER AİLESİNDE YAKLAŞIK 24 YIL USTABAŞI OLARAK GÖREV YAPMIŞ; BUNUN YANINDA GEREK FUARLARDA GEREKSE YURTDIŞINDA KENYA’YA KADAR UZANAN BİR SERÜVENDE LEZZETİ ORALARA KADAR TAŞIMIŞ, DEVLET BÜYÜKLERİNE HİZMET ETMİŞ OLAN VE ŞUAN OCAĞIMIZDA BULUNAN MEMDUH USTA’DIR.

MEMDUH USTA BU KÜÇÜK ÇOCUĞU HATIRLAR VE TEKLİFİNİ GERİ ÇEVİRMEYEREK YANINA 30 YILLIK KALFALARI OLAN ADEM VE SONER USTA’YI DA ALIP ŞU ANDA TATTIĞINIZ LEZZETİ DATÇA’DA KEBAPÇI MUSTAFA BEY’E GETİRİR.

KEBABIMIZ;
Etlerimiz tamamen balıkesir yöresinin kuzuları , büyükbaş olarak da trakya bölgesinin etlerinden özenle seçilerek Kaya- Et güvencesi ile bize teslim edilip kendi bünyemizde bulunan imalat hazırlık aşamasına girer.

Etler ustamız tarafından işlendikten sonra özel dolaplarda 48 saat dinlenmeye alınır ve her gün aynı lezzet ve tazelikte sizlere sunulur.